All Content from Business Insider 06月22日 20:09
I replaced some of my family's favorite groceries with Aldi products. I'm saving money, and they only noticed one change.
index_new5.html
../../../zaker_core/zaker_tpl_static/wap/tpl_guoji1.html

 

一位有两个孩子的母亲分享了她通过在Aldi超市购买平替食品来节省开支的经验。她将家庭常购的几款食品替换成Aldi自有品牌,结果令人惊喜。虽然孩子们只注意到了一个品牌的改变,但她成功地降低了购物成本。文章详细对比了不同品牌的价格差异,包括奶酪、意大利面、苹果酱、面包、酸奶和煎饼粉等,并分享了使用体验。这项调整不仅节省了开支,也未影响到家人的口味偏好,是一份实用的省钱攻略。

🧀 **奶酪的替代:** 原本购买8盎司的Cabot New York特级切达奶酪需要约2.90美元,现在在Aldi购买Happy Farms New York切达奶酪只需约2.10美元。虽然价格降低,但口感相似,适合制作三明治、墨西哥卷饼和烤奶酪。

🍝 **意大利面的替换:** 将Barilla意大利面替换为Reggano品牌,一磅装的价格从约2.20美元降至不到1美元。作者认为像意大利面和米饭这样的干货是更换平替的好选择。孩子们对新口味的意大利面接受度很高。

🍎 **苹果酱的切换:** 原本购买4个装的GoGo Squeez苹果酱需要约3.60美元,现在购买12个装的Lunch Buddies苹果酱只需约6.30美元,每个苹果酱节省约0.37美元。孩子们从小就吃苹果酱,但他们并没有注意到品牌的改变。

🍞 **面包的选择:** 原本购买20.5盎司的Dave's Killer Bread有机面包需要约6美元,现在购买20.4盎司的Simply Nature有机面包只需约3.30美元。这款面包富含纤维和蛋白质,即使是挑食的孩子也很喜欢。

🥛 **酸奶饮品的选择:** 原本购买7盎司的Chobani酸奶饮品需要约2美元,现在在Aldi购买相同尺寸的Friendly Farms品牌只需约1.50美元。这种饮品是忙碌早晨的快速营养早餐。

🥞 **煎饼粉的替代:** 20盎司的Millville蛋白煎饼粉约3.80美元,而18盎司的Kodiak Cakes蛋白煎饼粉约6.40美元。节省了约0.17美元每盎司。这款煎饼粉用途广泛,可以制作煎饼、华夫饼和松饼。

I replaced my family's favorite groceries with budget-friendly versions from Aldi.

Thanks to rising prices and two growing kids, I recently started shopping at Aldi to help cut down on grocery costs.

The budget grocer has its quirks — like requiring a quarter to use a shopping cart — but overall, I've been very happy with Aldi's offerings.

Last month, I decided to buy Aldi versions of my family's favorite grocery products, and it worked out better than I could've hoped.

I saved money, especially since I usually buy multiples of these items every week. Oh, and the best part: My kids only noticed one change.

Prices may vary by location.

Happy Farms New York sharp cheddar cheese is our new go-to.
We eat a lot of sandwiches, quesadillas, and grilled cheese, so I always buy a few blocks at a time.

I used to pay about $2.90 for an 8-ounce block of Cabot New York extra sharp cheddar. Now, I buy an 8-ounce block of Happy Farms New York sharp cheddar for about $2.10 at Aldi.

We've found that this cheese melts nicely and has the sharp cheddar taste we love. Whether it was eaten with crackers or added to a grilled cheese, no one seemed to notice the difference.

We've officially swapped Barilla for Reggano pasta.
We usually eat this pasta with meatballs and sauce, but it also works really well in chilled pasta salads.

I used to pay about $2.20 for a 1-pound box of Barilla rotini at my local supermarket. At Aldi, however, the same-size box of Reggano-brand rotini costs just under $1.

In my opinion, dry staples like pasta and rice are a good place to swap in generic brands. I served the Aldi rotini with marinara sauce and my kids gobbled it up.

My family and I love the Lunch Buddies applesauce pouches.
Squeezable applesauce pouches are the perfect portable snack.

I pack an applesauce pouch in my kids' lunchboxes every day — and sometimes eat them myself when I'm on the go. So, we go through them quickly.

I used to buy a 4-pack of GoGo Squeez pouches for about $3.60, but now, I buy a 12-pack of Lunch Buddies pouches for about $6.30, which saves me about $0.37 per pouch.

My kids have been eating GoGo Squeez applesauce pouches since they were babies, so I was surprised they didn't notice the new brand.

Simply Nature's organic seeded bread tasted tasted amazing.
This bread has a good amount of fiber and protein.

I used to buy a 20.5-ounce loaf of Dave's Killer Bread thin-sliced organic bread for just under $6. Now, I get a 20.4-ounce loaf of Simply Nature organic seeded bread for about $3.30, which feels like a real steal.

Even my picky 6-year-old loves it (seeds and all). It's thinly sliced, which is perfect for the kids, and I like that it has a decent amount of protein and fiber.

Friendly Farms yogurt drinks are a great breakfast option.
Yogurt drinks are a great quick breakfast on busy mornings.

On mornings when we're scrambling to get to school and work on time, these drinkable yogurts are a quick and nutritious breakfast. I usually buy at least a dozen bottles at a time.

I used to pay just under $2 for a 7-ounce bottle of Chobani's yogurt drink. Now, I pay about $1.50 for the same-size bottle of the Friendly Farms version at Aldi.

The Millville protein pancake mix is super versatile.
This mix is packed with protein, so it keeps us full for hours.

My family and I love the versatility of Millville's protein pancake mix. We think it's great for pancakes, waffles, and muffins.

A 20-ounce box of Millville protein pancake mix costs about $3.80, whereas the 18-ounce box of Kodiak Cakes protein pancake mix I used to buy cost about $6.40. So, I save about $0.17 per ounce.

The only item my kids weren't sold on was Clancy's pita chips.
My kids didn't like Clancy's pita chips as much as they like Stacy's pita chips.

My family is used to Stacy's pita chips (about $4.60 for a 7-ounce bag). In our experience, they hold up well with thick dips like hummus and salsa, and have the perfect amount of salt.

However, we decided to try the cheaper 7-ounce bag of Clancy's pita chips for about $2.20. I thought they tasted pretty good and were thin and crispy.

However, my kids preferred the heartier crunch of the Stacy's brand.

Read the original article on Business Insider

Fish AI Reader

Fish AI Reader

AI辅助创作,多种专业模板,深度分析,高质量内容生成。从观点提取到深度思考,FishAI为您提供全方位的创作支持。新版本引入自定义参数,让您的创作更加个性化和精准。

FishAI

FishAI

鱼阅,AI 时代的下一个智能信息助手,助你摆脱信息焦虑

联系邮箱 441953276@qq.com

相关标签

Aldi 平替 省钱 购物
相关文章